Spoľahlivý partner zberateľov zlatých a
strieborných pamätných mincí a medailí

Ľudovít Štúr  - tvorca slovenského národa

Ľudovít Štúr - tvorca slovenského národa

Slovenská história sa môže popýšiť množstvom významných osobností, medzi ktoré rozhodne patrí Ľudovít Štúr. Koncom roka 2025 si pripomenieme 210 rokov od narodenia tohto kodifikátora spisovnej slovenčiny, jazykovedca, spisovateľa, učiteľa, filozofa, politika a národného buditeľa. Aj tento génius, ktorý sa dožil sotva 41 rokov, za svoj pomerne krátky život stihol neskutočne veľa.

Predstaviteľ štúrovskej generácie 

Už v mladom veku získal medzi študentmi a intelektuálmi veľkú autoritu a stal sa rešpektovaným vodcom celej generácie. Ako 21-ročný začal politicky pôsobiť v prospech slovenského národa, ako 28-ročný uzákonil spisovnú slovenčinu, ako 30-ročný vydával noviny, v 32 rokoch sa stal poslancom Uhorského snemu a 33-ročný stál na čele slovenského povstania. A keď 12. januára 1856 zomieral na následky zranenia, ktoré utrpel počas vianočnej poľovačky, povedal: „Nechcem zomrieť bratia, ešte nám zostáva mnoho práce.“

Získajte vyobrazenie pamätnej razby zušľachtenej rýdzim striebrom a razenej v najvyššej kvalite razby s BONUSOM v podobe zberateľského albumu úplne zadarmo a 60 % CENOVÝM ZVÝHODNENÍM na prvú pamätnú razbu zbierky. Viac info tu



Obeta pre národ

Obetovanie sa práci a službe pre národ vyžadoval nielen od seba, ale aj od svojich priateľov a spolupracovníkov, ktorých dokonca odhováral, aby sa oženili. J. M. Hurban ho charakterizoval ako „prvého mládenca slovenského“. Štúr ako vyznávač bezženstva sa nechcel viazať, a preto dal prednosť práci pred rodinou. Na ženy však nezanevrel, známe sú jeho vzťahy s Máriou Pospíšilovou a s Adelou Ostrolúckou. 

Štúr si potrpel aj na svoj zovňajšok. Nosieval tmavý frak, svetlé nohavice a šatku. Štúrovská skupina dokonca vytvorila slovenský národný odev s prvkami slávnostného ľudového odevu. Charakteristická pre neho bola pestovaná brada, ktorá bola v 19. storočí znakom solídnosti a mužnosti, sexuálnej sily a postavenia. 

Polyglot

Okrem slovenčiny Štúr študoval ďalších dvanásť jazykov. Ovládal všetky slovanské jazyky, latinčinu, maďarčinu, nemčinu, gréčtinu, vedel po francúzsky, učil sa po hebrejsky a anglicky, istý čas sa zamýšľal aj nad štúdiom indického jazyka. 

No jeho najväčšou snahou bolo dať Slovákom spisovný jazyk, aby pozdvihol ich sociálne a kultúrne povedomie. To však mohol urobiť len s vypracovaným národným a politickým programom. A aby ľudí programom oslovil, potreboval na to jazyk, ktorý by zjednocoval všetky spoločenské skupiny a triedy a bol by prístupný pre širokú verejnosť. 

Vedeli ste, že nepoužíval ypsilon? 

Štúrova jazyková norma sa líšila od normy, ktorú vytvoril prvý kodifikátor slovenského jazyka Anton Bernolák. V spisovnej slovenčine, ktorú uzákonil spolu s Jozefom Miloslavom Hurbanom a Michalom Miloslavom Hodžom v roku 1843 na základe stredoslovenských nárečí, sa pridržiaval fonetického prístupu „píš ako počuješ“ a nepoužíval ypsilon. Aby podporil zavádzanie jazyka do praxe, vydával Slovenské národné noviny s prílohou Orol tatranský, napísal diela Náuka reči slovenskej a Nárečia slovenské alebo potreba písania v tomto nárečí.  

Politické aktivity a revolučné myšlienky

Ako národný buditeľ sa aktívne sa zapájal aj do politického života a podieľal sa na tvorbe programu slovenského národného hnutia. V roku 1847 sa stal poslancom Uhorského snemu za mesto Zvolen, aby mohol lepšie obhajovať svoj národný a sociálny postoj. Toto obdobie prerušili revolučné dni roku 1848. Hoci revolúcia zlyhala, kultúrnopolitická angažovanosť Ľudovíta Štúra mala dôležitý vplyv na pozdvihnutie národného povedomia a na formovanie moderného slovenského národa.