Augustus Saint-Gaudens sa narodil v roku 1848 v írskom Dubline, ale detstvo už prežil v New Yorku. Počas dospievania sa živil ako kaderník, neskôr sa venoval štúdiu sochárstva, umenia a architektúry. Mal iba dvadsať rokov, keď dostal príležitosť vytvoriť bronzovú sochu amerického námorného admirála Davida Farraguta, veľkého vodcu občianskej vojny. Asi jeho najznámejším sochárskym dielom je socha prezidenta Abrahama Lincolna v Chicagu.
Sochár sa čoskoro preslávil a udával trend americkému sochárstvu a umeniu. Navrhoval tiež mince a medaily. V roku 1904 sa americký prezident Theodor Roosevelt rozhodol radikálne vylepšiť kvalitu razených mincí, ktorá podľa neho bola umelecky nedostačujúca. A tak nebolo divu, že sa obrátil práve na Saint-Gaudensa, od ktorého očakával, že si s náročnou úlohou poradí. Napriek tomu, že sochár mal s národnou mincovňou zlé skúsenosti, prezidentovu výzvu prijal. Jeho smelá predstava novej dvadsaťdolárovej mince znázorňovala dve miniatúrne plastiky, ktoré akoby sa vznášali na zlatom kotúči.
Práce sa však značne pretiahli najmä kvôli Saint-Gaudensovmu upadajúcemu zdraviu a vysokému reliéfu mince, ktorý navrhol. Saint-Gaudens zomrel v roku 1907, teda skôr, ako boli jeho návrhy úplne pripravené pre finálnu výrobu.
Iba u nás teraz môžete získať oficiálnu razbu zušľachtenú rýdzim zlatom vyobrazujúcu svetovo známu zlatú mincu Double Eagle 1933 s 50% cenovým zvýhodnením spolu s certifikátom pravosti a DARČEKOM v podobe jednodolárovej bankovky Georgea Washingtona ZADARMO. Kliknite sem.
Saint-Gaudensova tvorba dala nový impulz zlatému doláru a preslávil sa ako autor najlepšie umelecky prepracovaného dizajnu v histórii amerického obeživa. A to aj napriek tomu, že zložitý a precízny reliéf mince sa ukázal byť tak technicky náročný na masovú výrobu, že vzor musel byť sploštený. Takto pozmenený Saint-Gaudensov dvojitý orol zostal vo výrobe až do začiatku roka 1933.
V tomto istom roku vyšla z mincovne už spomínaná skoro polmiliónová edícia zlatých mincí. Mince sa ale vôbec nedostali do obehu, po roztavení zlato putovalo do pevnosti Fort Knox, ktorá stráži federálne rezervy Spojených štátov.
Žiaru taviacej pece sa vyhlo iba trinásť mincí Double Eagle 1933. Vlastníkom jednej z nich sa stal filadelfský zlatník Israel Swift, ktorý ju po zvýšení ceny predal texaskému obchodníkovi. Minca následne putovala do Egypta ku kráľovi Farúkovi, ktorý bol vášnivým zberateľom. Medzitým sa americkému štátu a jeho tajnej službe podarilo získať späť všetky ostatné mince Double Eagle 1933.
Šanca získať aj tú poslednú sa objavila po zosadení kráľa Farúka z trónu v roku 1952. Vláda USA požiadala Egypt o mincu, ktorá sa však stratila. Američania ju vypátrali až v roku 1996, kedy sa istý britský obchodník pokúšal unikátny exemplár predať. Po súdnych ťahaniciach však nakoniec táto jediná minca zostala naďalej v súkromných rukách. Aukčná sieň Sotheby's v roku 2021 vydražila mincu Double Eagle 1933 za rekordných takmer 18,9 milióna dolárov.